Previous slide
Next slide

Spotkanie członków BIPH z zaproszonymi przedstawicielami z Niemiec

W dniu 03 lipca br. w Biurze Promocji Miasta w Bytomiu odbyło się spotkanie organizowane przez Bytomską Izbę Przemysłowo – Handlową. W spotkaniu uczestniczyli:

 

przedstawiciele BIPH w składzie: 

 

1. Prezes Tadeusz Gapiński, 

2. Wiceprezes Barbara Kulikowska, 

3. Wiceprezes Andrzej Kruszena, 

4. Bochenek Sabina, 

5. Dziubosz Adam, 

6. Kopiec Ryszard, 

7. Makarawicz Henryk, 

8. Szypułka Marek, 

9. Tobor Eugeniusz.

 

· Pierwszy Zastępca Prezydenta miasta Bytom Marian Maciejczyk

 

· przedstawiciel Stowarzyszenia Gospodarczego Małych i Średnich Firm – Bundesverband mittelständische Wirtschaft Unternehmerverband Deutschlands e.V. BVMW – Franjo Münxelhaus Verbandsmanager Regionalbüro Bochum – Herne

 

· przedstawiciel miasta Gelsenkirchen w Niemczech – Richard Rogge

 

· przedstawiciele Kancelarii Gospodarczej Vielhauer & Eggner, Pani Adwokat Aldona Vielhauer oraz Pani Adwokat Małgorzata Eggner.

 

Spotkanie miało na celu zapoznanie się z obecną sytuacją gospodarczą miasta Bytomia, Bochum oraz Herne. Kolejnym celem było zaproszenie polskich firm z terenu górnego śląska na targi, które odbywają się corocznie w Düseldorfie w Niemczech, gdzie dochodzi do zawierania poważnych transakcji i wymiany partnerskiej.

 

Przez stronę niemiecką zostały przedstawione problemy gospodarcze danego regionu oraz pomoc małym i średnim przedsiębiorcom. Pokazano również, w jaki sposób funkcjonuje Stowarzyszenie Gospodarcze, które również tak jak nasza Izba zrzesza przedsiębiorców i pomaga im, reprezentuje swoich członków wobec władz państwowych, organów administracji rządowej i samorządowej oraz wobec innych organizacji. Stowarzyszenie Gospodarcze różni się od naszej Izby tym, że oni działają na terenie całego kraju z podziałem na miasta. 

Pan Richard Rogge opowiedział również o planach rozwoju gospodarki na terenie miasta Gelsenkirchem. Miasto będzie inwestować w sieć logistyczną, produkcja szkła i energię wodną.

 

Przedstawiając byłą i obecną sytuację gospodarczą Bytomia głos zabrał Pan Prezydent Marian Maciejczyk. 

 

Zostało powiedziane o likwidacji kopalń i hut jak również o zagospodarowaniu tych terenów jako inwestycje na kolejne lata. Prezydent jako przykład wsparcia terenów po przemysłowych ze strony państwa przytoczył system funkcjonujący w krajach Unii Europejskiej tj. Francji i Niemczech. Przedstawiony został również problem na szczęście spadającego bezrobocia w Bytomiu, który wynosi poniżej 20%.

 

Jednym z ostatnich tematów omawianych przez Prezydenta był rozwój infrastruktury, usług biznesowych, usług hotelarskich, budowa kompleksów mieszkaniowo – rekreacyjnych.

 

Członkowie BIPH przedstawili stronie niemieckiej zakres działania swoich firm, po czym zostali zaproszeni na targi gospodarcze, które odbędą się 23 października 2007 r

Kontakt:

41-902 Bytom, ul. Chrobrego 34/5a, tel. +48 32 281 59 58
Biuro czynne od poniedziałku lub piątku w godz. 09:00 – 15:00

Prezes BIPH Krzysztof Gajos, tel. 32 280 17 73
Sekretariat Henryka Balcerowska, tel. 696 824 147

2013 BIPH Wszelkie prawa zastrzeżone Bytomska Izba Przemysłowo – Handlowa